Dobré jogínské mravy

09.02.2022

Abychom si všichni do jednoho mohli lekce jógy naplno užít, je dobré dodržovat následující doporučení :-)


  1. CHOĎTE VČAS - přizpůsobte váš časový plán tak, abyste na hodinu dorazili včas. Prokazujete tak respekt svému učiteli, ostatním studentům a také sami sobě a vašemu cvičení. Pokud se vám výjmečně stane, že jdete pozdě, vstupujte do místnosti potichu a nerušte hodinu hlasitým rozbalováním podložky a přípravou pomůcek, nejlépe vyčkejte až do skončení úvodní meditace.
  2. CHOĎTE NA HODINU VHODNĚ OBLEČENI - na cvičení se nejlépe hodí čisté pohodlné oblečení. Vždy noste spodní prádlo a buďte připraveni, že během hodiny se mohou dělat inverze nebo pozice ve dvojicích, během kterých může některé oblečení ukázat více, než byste si přáli.
  3. DODRŽUJTE ZÁKLADNÍ HYGIENU - a pokud můžete, před hodinou se osprchujte. Nepoužívejte parfém nebo jiné aromatické přípravky. Jóga je zaměřená na dýchání a dechová cvičení, při kterých mohou výrazné vůně rušit. Někteří studenti na ně mohou být dokonce alergičtí.
  4. MLUVTE SE SVÝM UČITELEM - informujte svého učitele o vašich zdravotních problémech nebo omezeních před začátkem hodiny (v soukromí). Zcela určitě mu řekněte, pokud cítíte v některé pozici bolest, aby vám poradil modifikaci pozice.
  5. CO VÁŠ UČITEL NENÍ - váš učitel vám poradí s pozicemi, dechovými cvičeními nebo meditací, ale není to váš psycholog nebo léčitel lékař. Neočekávejte od něj více schopností, než má.
  6. NASLOUCHEJTE SVÉMU TĚLU - a nenuťte ho dělat věci, na které se zrovna necítí. Každý den je jiný a my jsme schopni podat jiné výkony, proto respektujme naše tělo. Pokud nám v daný moment některá pozice příjde příliš náročná, modifikujte ji pomocí pomůcek nebo ji úplně vynechte.
  7. NERUŠTE OSTATNÍ - přestože jóga je skupinové cvičení, každý chodí na hodinu s vlastním záměrem a sám za sebe. Nerušte ostatní studenty svými hlasitými poznámkami, vzdechy nebo dokonce povídáním s jiným studentem.
  8. VYPNĚTE SI MOBIL - jedno ze základních pravidel, které je dobré pořád připomínat. Není nic horšího, než zvonění mobilu během Savasany.
  9. RESPEKTUJTE OSOBNÍ PROSTOR OSTATNÍCH - před hodinou si podložku rozložte tak, abyste během cvičení neomezovali studenty kolem sebe. Při pohybu po místnosti nešlapte na podložky ostatních studentů.
  10. NEUTÍKEJTE BĚHEM SAVASANY - i když máte něco důležitého, vydržte až do konce hodiny a užijte si Savasanu. Je to možná ta nejdůležitější pozice z celého cvičení. Pokud byste měli možnost denně udělat alespoň jednu polohu, měla by to být právě Savasana.


ZDROJ: Om Yoga Studio