RHODOS & MÍSTA, KTERÁ MUSÍTE NAVŠTÍVIT

09.02.2022

Rhodos se stal zcela náhodou naší líbánkovou destinací. Když jsme přemítali, kam na naši první manželskou cestu vyrazíme, shodli jsme se na dvou základních požadavcích. Rozhodně tam musí být moře a sluníčko svítit každý den. Výhodné letenky nám do karet přihrály Rhodos a my po přečtení pár článků o tomto velkém řeckém ostrově věděli, kam si budeme balit kufry.

Tento článek nabídne doporučení, jaká místa při návštěvě Rhodos rozhodně nevynechat.

1. Hlavní město Rhodos

V hlavním městě jsme strávili první týden naší dovolené. Město Rhodos nabízí od všeho trochu, takže každý by si tu měl najít to své. Od historie, nádherné architektury, přes obchůdky s tradičními řeckými výrobky, vyhlášené restaurace, až po písčité pláže, nabídka je opravdu široká.

Rhodos se skládá z Nového města nabízející především velké množství řeckých taveren, barů, zábavních podniků a obchodů; a ze Starého města, které překypuje architektonickými skvosty, jakými jsou například pozůstatky antického Afroditina chrámu z 3. století př. n. l., Palác Velmistrů nebo 4 kilometry dlouhé dvojité masivní hradby, které chrání město Rhodos dodnes.

Čím vás ale město Rhodos zaručeně učaruje, jsou nádherné uličky, malebná zákoutí, spousta obchůdků a výborné taverny. To vše spolu s milými Řeky vytváří nezaměnitelnou atmosféru. Doporučuji procházku zejména nočním centrem, kdy se město promění a vy jako byste se ocitli na úplně jiném místě.

Restaurace, kde nám chutnalo:

  • Nook - příjemný bar v Nové části s nejlepší sangrií, kterou jsem kdy měla. A jako bonus je dispozici hned několik stolních her.
  • La Varka - typická řecká taverna v Staré části města s milou obsluhou a vynikajícím jídlem.
  • Hermes - GYROS PARADISE. Pro nevegetariány opravdový ráj. Za pár eur dostanete talíř naplněný po okraj gyrosem s hranolkami. Akorát na hotel se pak musíte odkoulet. 🙂

2. Lindos

Lindos si představte jako typické řecké městečko u moře. Je plné úzkých uliček, typických bílých domů, obchůdků, restaurací a kaváren, ale také disponuje hned několika plážemi. Hlavní chloubou města Lindos je však slavná pevnost na jejím nejvyšším kopci. Jedná se o akropoli s chrámem Athény Lindské s helénskými sloupy.

3. Ostrov Symi

Na malebný řecký ostrůvek, který se nachází na severu od ostrova Rhodos, se nepřekvapivě nedá dostat nijak jinak než lodí. My jsme využili organizovaného výletu, který začal v 9 hodin ráno v přístavu hlavního města. Cesta lodí trvá dvě hodiny, takže doporučuji přibalit Kinedryl, pokud předpokládáte, že váš žaludek s tak dlouhým výletem na lodi nebude souhlasit 🙂

Při cestě na ostrov Symi nás čekalo příjemné překvapení. Na hodinku jsme zakotvili v krásné zátoce, kde jsme si mohli zašnorchlovat. Šnorchly byly k dispozici na lodi.

Na prozkoumání samotného ostrova jsme měli dvě hodinky. Malebné městečko o zhruba 65 kilometrů čtverečných zdobí pro Symi velmi typické barevné domky a krásné pláže. Kdybychom měli více času určitě bychom se vydali na kopec ke staré pevnosti Kástro, ze které musí být pěkný výhled na město. Ušetřený čas jsme místo výšlapu investovali do výborného obědu s nádherným výhledem 🙂4. Tsambika, klášter v oblacích

Klášter se nachází asi 25 km jižně od hlavního města. Pokud se sem vydáte, určitě si s sebou sbalte velkou láhev vody. Čeká vás totiž celkem náročný sportovní výkon, protože klášter se nachází na vysoké skále. Mohu vás ale ubezpečit, že to propocený tričko bude stát za to.

Pod skálou, na které se tyčí klášter Tsambika, se nachází pláž stejného jména. Pokud budete cestovat autem, určitě se tam vydejte. Jedná se o krásnou písečnou pláž, kde se o váš pitný režim postará milá kavárna a o váš žaludek nedaleká restaurace.

5. Potápění ve městě Stegna

A jako poslední doporučení nemůžu vynechat jeden z nejkrásnějších zážitků - potápění se společností Stegna Dive. I přes počáteční strach a veliký respekt, jsem si celý den moc užila a Stegna Dive mohu doporučit všema deseti 🙂

A protože vám po potápění pořádně vyhládne, skočte si na oběd nebo večeři do:

  • Stegna Kozas - jedná se o typickou tavernu, kde se pochutnáte na rybách a všech druzích mořských plodů
  • Yamas Grill House - velmi příjemná rodinná restaurace, kde mají v jídlením lístku snad vše. Od gyrosu, přes saláty až po palačinky
  • Antonis - tak tady jsme si mooooc pochutnali. Navíc pan majitel se o nás staral jak o vlastní děti 

Hlavní turistická sezóna běží od května až v podstatě do konce října. Většinou se doporučuje cestovat na začátku léta, kdy je vše ještě krásně zelené a květiny rozkvetlé.

Ať už se ale vydáte v kterýkoli čas, věřím, že budete spokojeni. 🙂